Żywa Biblioteka Zamość

Żywa Biblioteka Zamość

22 września 2020 Wyłączono przez Bartłomiej Koprowski
Like

W ostatnią sobotę miesiąca, 26 września, odbędzie się wydarzenie edukacyjne Żywa Biblioteka Zamość. Organizator – Stowarzyszenie Lokalnie i Globalnie – wraz z partnerem eventu – Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego – serdecznie zapraszają mieszkańców miasta i osoby zwiedzające Padwę Północy!  26 września, w godzinach 10-16, w Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego (ul. Pereca 14) na zamojskim Starym Mieście odbędzie się Żywa Biblioteka Zamość. Metodologia Żywej Biblioteki przeciwdziałanie uprzedzeniom i stereotypom oraz promuje prawa człowieka. Projekt w swojej obecnej formie istnieje już od 20 lat – aktualnie na 6 kontynentach i w 85 krajach świata. W Polsce jest około 40 Żywych Bibliotek, z czego większość działa cyklicznie (co i Stowarzyszenie Lokalnie i Globalnie planuje w przypadku Żywej Biblioteki Zamość). Wszystko odbywa się na zasadach klasycznej biblioteki – z katalogiem i ladą wypożyczeń – z tą różnicą, że książki wypożycza się na miejscu – jak w czytelni. Tym książkami zaś są… ludzie. Czyli tzw. Żywe Książki. Czytanie Żywej Książki trwa 30 minut. Jest to spotkanie Czytelnik – Książka, czyli rozmowa w cztery oczy. W tym czasie Książka opowiada o sobie, odpowiada na pytania, często rozmawia z kimś o podobnym problemie. Wszystko pod opieką zespołu koordynującego projekt i wolontariuszy.
Książkami są osoby, które narażone są, doświadczyły lub doświadczają uprzedzeń, stereotypizacji, alienacji z różnych powodów. Mogą to być np. religia (osoba prawosławna, zielonoświątkowiec), pochodzenie (Łemkowie), praca (policjant), styl życia (wegetarianin, osoba wytatuowana), poglądy (feministka), stan zdrowia (osoby niepełnosprawne,z zaleczoną depresją czy bulimią, DDA). Kilkanaście lat temu forma walki o prawa człowieka, jaką jest Żywa Biblioteka, została uznana za oficjalną metodę edukacji w tym zakresie przez Radę Europy.

Serdecznie zapraszamy na to wyjątkowe wydarzenie, które pozwoli Czytelnikom z tzw. pierwszej ręki poznać problemy, z którymi borykają się ludzie żyjący wśród nas.

Nie oceniaj po okładce! Przyjdź i przeczytaj Żywą Książkę! Warto!

Wydarzenie na Facebooku: Żywa Biblioteka Zamość

https://www.facebook.com/events/769227153839773

Nadesłane

Like